Masoneria. Słowo rozpalające wyobraźnię wielu czytelników, zapełniające również internetowe strony przeróżnymi- mniej i bardziej prawdopodobnymi historiami.
Portugalia bynajmniej nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Ma swoje miejsca i historie związane właśnie z tym tematem.
Niewątpliwie jednym z najsłynniejszych jest Quinta da Regaleira w Sintrze. Już sama Sintra ma w sobie coś tajemniczego i pociągającego. O niej jednak w innym poście, bowiem zdecydowanie nie jest to miejsce, które można opisać w dwóch zdaniach.
Quinta da Regaleira to miejsce niezwykłe z kilku powodów- zarówno jeśli chodzi o jej przeładowaną ozdobami architekturę, malownicze usadowienie w dużym ogrodzie, jak również, czy raczej przede wszystkim, ze względu na osobę jej pierwotnego właściciela, António Augusto Carvalho Monteiro (1848-1920). Nazywany był on również Monteiro dos Milhões czyli Monteiro Milioner. Urodzony w rodzinie bogatych Portugalczyków osiadłych w Brazylii, doskonale umiał pomnożyć rodową fortunę, poprzez umiejętne inwestycje w handlu kawą i kamieniami szlachetnymi.
Dzięki niej mógł sobie pozwolić na takie ekstrawagancje, jak np. wybudowanie ogromnego domu-pałacu w Sintrze, wspomnianej już Quinta da Regaleia. Zarówno sam budynek, jak i otaczający go ogród - park, odzwierciedlają niezwykłe zainteresowanie pana Monteiro wiedzą tajemną, historią Portugalii no i oczywiście masonerią. Do dziś oglądać można zgromadzoną tutaj kolekcję około 600 przedmiotów związanych z ruchem masońskim.
foto:www.portugalvirtual.pt
Również w ogrodzie znajdziemy przykłady na fascynacje gospodarza symbolami masonerii. Wędrówkę rozpoczyna się w Studni Wtajemniczenia - nazwą nawiązującej do obrządków masońskich. 135 schodami, podzielonymi na 9 części (niczym 9 kręgów Piekła Dantego) schodzi się na głębokość 27 m w głąb ziemi. Stamtąd plątaniną korytarzy, mijając po drodze podziemne jeziorko i różnorakie kaskady, wychodzi się z powrotem na powierzchnię ziemi. Ma to symbolizować wędrówkę duszy - od momentu śmierci (ciemności) aż do chwili zmartwychwstania (światła).
foto: www.portugalvirtual.pt
W Kaplicy Przenajświętszej Trójcy, innym z obiektów znajdujących się na terenie posiadłości, na posadzce podziwiać można otoczoną pentagramami mozaikę, przedstawiającą symbol portugalskiego Zakonu Chrystusowego.
Jeśli ktoś jednak myśli, że wyobraźnia milionera z Brazylii ograniczała się jedynie do wybudowania sobie tej niezwykłej posiadłości, bardzo się myli. Dziełem architekta Regaleiry, Luigiego Maniniego jest także ... kapliczka na lizbońskim cmentarzu Prazeres, w której to Monteiro został pochowany. Być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że klucz do pałacu pasuje również i do cmentarnej kapliczki. Ciekawe co właściciel miał na myśli, wydając takie dyspozycje swojemu architektowi?
Oprócz zbierania pamiątek dotyczących historii Portugalii, w tym rzadkich bibliofilskich kruków, wielką namiętnością pana Monteiro były zegarki. Ogromna i cenna ich kolekcja, jaką zgromadził, odsprzedana została francuskiemu Muzeum Czasu w Besançon.
Niewątpliwie ozdobą kolekcji jest zegarek Leroy 01, wykonany przez słynny warsztat zegarmistrzowski, założony w Paryżu w roku 1751 przez Basile Leroy.
Leroy 01 zamówiony został przez António Augusto Carvalho Monteiro już w roku 1897. Zanim przywędrował do kraju swojego właściciela, zdążył zdobyć nagrodę na pamiętnej Wystawie Światowej, jaka miała miejsce w roku 1900 w Paryżu.
foto:http://www.hautehorlogerie.org
Zegarek ten okrzyknięty został "najbardziej skomplikowanym zegarkiem świata". Składa się z 975 części i oprócz wskazywania czasu, posiadał jeszcze 24 inne funkcje, jak np. godziny wschodu i zachodu słońca w Lizbonie, fazy księżyca czy aktualny czas w 125 innych miastach świata. Wzór, jaki znalazł się na jego kopercie, zaprojektowany został przez, znanego już nam architekta pałacu i kaplicy, Luigiego Maniniego.
Aby uniknąć płacenia ogromnego podatku od tej "zabawki", kosztującej w owych czasach 20 tyś. franków, zegarek przewiózł w swoim bagażu dyplomatycznym sam ... król Portugalii!
Jako swoistą ciekawostkę można podać fakt, iż zegarek ten odkupiony został przez francuski rząd w roku 1955 za 2 mln franków. Przyznać trzeba, że była to doskonała lokata kapitału.
Być może niektórym z Was sylwetka budynku Regaleiry, pomimo iż jesteście pewni, że w Sintrze nie byliście, wyda się znajoma... Brawo za spostrzegawczość! Zapewne oglądaliście film "Dziewiąte wrota" z Johnem Deep'em w roli głównej? Regaleira "zagrała" niewielką ale piękną rólkę w tymże filmie Romana Polańskiego.
Dodatkowym polskim akcentem jest wokaliza, jaką nagrała słynna polska śpiewaczka, Ewa Małas-Godlewska do muzyki Wojciecha Kielara, który skomponował muzykę do tego filmu. Tutaj muzyce towarzyszą nam ciekawe zdjęcia ilustrujące jedną z największych europejskich nekropolii:
W filmie Polańskiego "zagrał" również inny dom położony w Sintrze- Chalet Biester, którego architektem był również wspomniany wcześniej Luigi Manini (w tym fragmencie od 7.07 min)
The Ninth Gate (Part 5) Johnny Depp (Full Movie) HQ
-
Dla zaciekawionych ruchem masońskim polecam wizytę w lizbońskim Muzeum Masonerii Portugalskiej
, zaś tym, którzy mieliby ochotę zaopatrzyć się w różne drobiazgi (biżuterię, krawaty i inne bibeloty) wzorowane na tych pochodzących z czasów Celtów, Templariuszy, monarchii portugalskiej itd. do zaglądnięcia tutaj.
Byłam w Sintrze 2 dni temu i własnie w QdR - schodzenie do Studni Wtajemniczenia robi niesamowite wrażenie, kapiąca woda, chłód, momentami ciemność. O tej porze roku było tam niewiele osób, więc zwiedzanie ogrodu w ogóle miało szczególny charakter i robiło wrażenie. Dodatkowo po terenie chodzi mnóstwo kotów ... a wiadomo, że to tajemnicze stworzenia :)
OdpowiedzUsuńno proszę, jak miło - relacja z Q da R. prawie że na żywo :)
OdpowiedzUsuńKotów nie pamiętam ale jako zwierzęta nieco tajemnicze, pojawiają się właśnie niespodziewanie w miejscach takich jak Quinta da Regaleira :)